06.-29.01. 2023
KOTTBUSSER TOR‘A DAİR GÖRSEL VE İŞİTSEL BİR KEŞİF
Harika bir sergi geçirdik ve yoğun ilgi için herkese teşekkür ederiz.

06-29.01.2023
Cuma Saat: 18-22 
Cumartesi & Pazar Saat: 16-22

Giriş ücretsiz

​​Berlinliler tarafından sevgiyle Kotti olarak adlandırılan Kotbusser Tor, şehrin çeşitliliğini en fazla bünyesinde barındıran yerlerden biri. Bir yandan kaba bir kaldırım ama öte yandan otantik bir mahalledir Kotti. Bazıları için bir geçiş noktasıyken diğerleri için bir yuvadır. Yoksulluk ve kriminalize edilmeyle baş başadır. Ama aynı zamanda topluluk niteliği ve birlikteliğiyle bilinen, turistlerin de rağbet ettiği bir çekim merkezidir. Burada yaşayan insanlar dernek ve girişimleriyle, politik mücadeleleri ve komşuluk ilişkileriyle Kotti‘ye şekil vermektedirler.

“Kotti Island” projesi Kottbusser Tor’da yaşayan ve çalışan insanları odağına almaktadır. Çıkış noktası, yerinde yapılan saha kayıtları ve söyleşilerdir. Bu kayıt ve söyleşilerden bir müzik albümü ile bir sergi ortaya çıktı: Sanatçılar ve mahalle sakinleri 6 - 29 Ocak tarihleri arasında mahalleyi 14 ayrı noktada ele alıyorlar. İçerde (Späti olarak bilinen 24 saat açık bakkallar, barlar ve ticari dükkânlar) ve dışarda (evlerin duvarlarında, pasajlarda, meydanlarda) buradaki yaşamı ve hareketliliği multimedya eserler aracılığıyla farklı perspektiflerde sunuyorlar. İlkbahar 2023’te piyasaya çıkması planlanan Kotti Island Disc. adlı albüm Kotti’nin farklı noktalarında yer alan sergilerin spot müziği olarak duyuluyor. 

Bu sergi beş bölümlük bir parkurdan oluşuyor.

1-3:
TRANSİT

Charlottenburg’da yaşayanlar Kotti’yle ilgili ne söylüyorlar? Turistler ne düşünüyor? Kotti medyaya nasıl yansıyor? Konuyla ilgili olarak çoğunlukla sadece buraya uğramış ya da burada kısa bir süre kalmış farklı dillerdeki insanların görüşlerine başvurduk. Gelen yanıtları Melani Lischker bir ses enstalasyonu ve deneysel bir video çalışmasıyla biraraya getirdi. Rosalie Wood (The Boys Club Berlin) tarafından canlı üretilen bir enstalasyonla Kotti’nin sanal topografyası sunuluyor. Andrea Pietro Munafò bir video çalışması aracılığıyla gözetleme konusunu irdeliyor. 

4-8:
Sahne

Kotti filmlerde nasıl yansıtılmaktadır. Burada hangi diziler ve şarkı klipleri çekilmiştir? Peki Kreuzberg’in edebiyattaki tınısı nasıldır? Rejisör Neco Çelik‘in yönetimdeki “Kotti Sineması”nda yerel aktörler tarafından çekilmiş ya da aynı zamanda Kotti’de oynayan filmlerden bir seçki gösteriliyor. “Späti TV”de Kotti’nin kulis olarak yer aldığı müzik klipleri sunuluyor. Manu Lossau Kotti çevresinde fotoğrafladığı insan portrelerini sergiliyor. Bir edebiyat etkinliğinde Menekşe Toprak Dejavu adlı romanını okuyor, ayrıca romandan alıntılar Kotti’nın dış mekânlarında sunuluyor.

9-10: Çalışma hayatı

İnsanlar Kotti’yi bankonun arkasında nasıl yaşıyorlar? Peki mutfakta çalışanlar kimler? Ne tür ticari ve mesleki iş kolları mevcut burada? Juma Hamdo ve Jas Miszewski tarafından hazırlanan ve çok sayıda dükkânın vitrininde görülebilen video çalışmalarında, uzun zamandır Kotti’nin bir parçası olup on yıllardır burayı şekillendiren insanların iş başındaki görüntüleri sunuluyor: Onları yemek pişirirken, ayakkabı tamir ederken ya da saç keserken görmek mümkün.   

11–13: Topluluk

Kimler Kotti’de oturuyor? İyi bir komşuluk ilişkisi nasıl kurulur? Kentsel gelişim toplumsal açıdan nasıl olmalı? Bir toplum merkezi ve kafe olarak faaliyet gösteren Südblock’ta oluşturulan proje odası “akvaryumda” koreograf Katharina Scheidtmann mahalle sakinleriyle birlikte bir performansa imza atıyorlar. Theresa Maria Forthaus’a ait video belgeseli bu performanstan sonra gösteriliyor. Sonja Och’un fotoğraf sergisi ise Kotti’de yaşayan insanların portrelerinden oluşmaktadır. Ayrıca ziyaretçiler Gecekondu‘yu - komşu buluşma yeri, protesto mekânı ve sanat evi - keşfedebilirler. 

14:
FİNAL

Kotti nasıl bir sese sahip? “Kotti Island Disc” müzik albümü sekiz sanatçıya ait track müziğiyle Kotti’nin sesini keşfediyor. Albüm ilkbahar 2023’te yayınlanacak. Kült bar Paloma’da kurulan bir sample istasyonunda ziyaretçiler kendi Kotti müziklerini yaratabilecekler. Bu yolla Kotti’yi nasıl algıladıklarını ortaya koyabilecek ve Cecilia Tosh tarafından çekilmiş olup da sanatçıların track müziklerinde de kullandıkları saha kayıtlarıyla denemeler yapabilecekler. 

İnteraktif Sergi Haritası
Map of the Kotti Area showing all the points in the exhibition. Click to open the interactive map.
İnteraktif Sergi Haritası
Map of the Kotti Area showing all the points in the exhibition. Click to open the interactive map.
TAM program

Katılımcılar

Andrea Pietro Munafò, Cecilia Tosh, Jas Miszewski, Juma Hamdo, Katharina Scheidtmann, Lai Raw, Manuel Lossau, Melanie Lischker, Menekşe Toprak, Neco Çelik, Rosalie Wood, Sandy Kaltenborn, Saramé, Sonja Och, Theresa Maria Forthaus

Aquarium, Café Kotti, Foto Kotti, Gecekondu, I love shoes, M-Style Kreuzberg, Mittelpunktbibliothek Wilhelm Liebknecht, Möbel Olfe, Paloma, Regenbogen Kiosk, Simitdschi

EKİP

DESTEKÇİMİZ

Berliner Projektfonds Urbane Praxis

DİĞER ortaklarımız

Artists 36, ABC Dinamo, Gewobag, Monarch, Nachbarschaftsraum NKZ, narrativ e.V., Newglyph, Regenbogen Buchhandlung, Salzgeber & Co. Medien GmbH, The Boys Club, Kotti e.V

İLETİŞİM

Sorularınızı bize yazabilirsiniz:

kottiislanddisc@gmail.com